Slovník pojmů

Co je to ofsetový tisk a čím se liší od digitálního?

Ofsetový tisk je osvědčená tisková technika, které ideálně spojuje kvalitu a ekonomii výroby. Lze jím potisknout papír, samolepky a některé speciálně upravené plasty. Digitální tisk je společným označením pro množství různých technologií, které se vesměs vyznačují nižší kvalitou tisku a omezeným spektrem materiálů. Jeho silnou stránkou však jsou nízké startovní náklady. Obecně řečeno, pokud potřebujete jen několik kusů tiskoviny, vždy se vám vyplatí digitální tisk. Jsou -li jich desítky, je už možno, například u plakátů, uvažovat o ofsetu. Pokud se náklad přehoupne přes sto kusů, obvykle je levnější (a vždy lepší) metodou ofsetový tisk.

Co je to grafika a co je sazba?

Grafika je výtvarné a grafické řešení vaší tiskoviny. Může být levná a jednoduchá, může být náročná a složitá, může se dělat v hodně variantách a mnohá reklamní agentura si za ni umí vyúčtovat pěknou sumu peněz. Rádi ji pro Vás uděláme za rozumných cenových podmínek. Sazbou pak rozumíme naplňováni grafického návrhu konkrétním obsahem, tedy těmi správnými písmenky, která tam patří. Pokud dodáváte vlastní data tiskárně, pak prosíme vždy po jednotlivých stránkách nebo užitcích, ne v montážích dvoustran či v archových montážích užitků, vždy se spadávkou a s ořezovými značkami.

Co je to spadávka?

Spadávka je ten malý kousek obrázku, linky či rastru, který přesahuje linii ořezových známek a který tiskárna potřebuje, protože neumí pracovat s přesností na 0,0 mm (a věřte, že desetina milimetru na nevhodném místě JE vidět).

Vazba dokumentu

Vícestránkové tiskoviny vyžadují svázání, které může být provedeno několika způsoby. Volbu vazby určuje rozsah a zejména účel tiskoviny.

Vazba šitá drátem V1

V1 - sešitová brožura je nejjednodušší a nejrychlejší způsob provedení vazby. Knižní složky jsou sneseny do sebe a ve hřbetu se sešijí drátěnými skobkami. Po oříznutí ze tří stran je brožura hotová. Maximální rozsah činí 44 listů (88 stran)

Lepená vazba V2

Spolu s V1 jde o nejrozšířenější typ vazby. Na rozdíl od ní jsou zde do obálky vlepeny jednotlivé listy tiskoviny.

Tuhá vazba V8

Vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba. Knižní desky mohou být potaženy laminovaným papírem, papírovým potahem nebo jiným materiálem (např. usní).

Spirálová vazba

Elegantní provedení, jehož výhodou je možnost otáčení listů o 360°. Vazba bývá používaná například u kalendářů, ale třeba také u moderních katalogů.

Papír - ofsetový a křídový

Papír se vyrábí v určitých gramážích (váha v gramech na metr čtvereční), není proto účelné požadovat takové, které se nevyrábějí.

Křídový papír

Křídový papír je papír s vícekrát natíraným povrchem, je tedy dokonale rovný a výtečně přijímá tisk, dokonale jej zobrazuje ve všech detailech, které paprsek laseru jen dokáže na ofsetovou desku nakreslit. Nehodí se však k popisování propisovačkou či perem, není tedy vhodný pro formuláře. Nejčastěji se tiskne na křídu (letáky, obálky, kancelářské desky, pozvánky) matnou nebo lesklou, v gramážích 90, 100, 115, 130 (135), 150, 170, 200, 250, 300 a 350 gramů na metr čtvereční. Křída 90g je pocitově slabá asi jako silnější cigaretový papír, letáky se tisknou na křídy v rozmezí 100 a 150 gramů, 130 (135)g je patrně nejběžnější gramáží. Obálky brožur se nejčastěji tisknou na křídu 300g, ale lze použít také gramáže 170, 200, 250 a 350. Křídy jsou matné a lesklé. Z hlediska značky v podstatně nemá význam požadovat konkrétního výrobce či konkrétní značku - křídy vyráběné v Evropě jsou všechny velmi dobré kvality a rozdíly mezi nimi jsou jen malé. Asijské křídy bývají někdy poněkud horší, ale ty nepoužíváme.

Ofsetový papír

Ofsetový papír se od kříd liší tím, že jeho povrch není zušlechťován - je to prostě jen papírová hmota, má tedy ve srovnání s křídami poněkud hrubší, matný povrch, takže se na něj na rozdíl od kříd dobře píše. Používá se nejčastěji na hlavičkové papíry (v gramáži 80g, méně často 90g) a na vnitřky brožur a knih (60, 70, 80, 90 nebo 100 g). Někteří grafici v poslední době silnější ofsety (200, 250, 300g) používají namísto kříd právě pro jejich odlišnost od křídových papírů. Na plakáty se někdy používá ofset 120g, častěji se však plakáty tisknou na křídu 100g, která se hodí k lepení plakátů, nebo na 200g, pokud je záměrem plakát připevnit na podklad připínáčky.